Historycznie i świątecznie w Kętrzynie

We wtorek 19 grudnia uczniowie klas IV-VII udali się na wycieczkę do Kętrzyna. Pierwszym przystankiem było Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, które znajduje się w odbudowanym po drugowojnnych zniszczeniach, zamku krzyżackim. Zobaczyli w nim ekspozycję zawierającą obiekty dawnej sztuki – rzeźby, malarstwo, meble, przedmioty rzemiosła artystycznego, chorągwie pogrzebowe z jedyną zachowaną w Europie chorągwią dziecka – trzyletniego Botho zu Eulenburg oraz chorągwią uczestnika bitwy pod Wiedniem Fryderyka von der Groeben. Mieli także możliwość zapoznania się z historią dawnego Rastenburga – Kętrzyna. Następnie udali się do XIV-wiecznej bazyliki kolegiackiej św. Jerzego, a później ruszyli w stronę miejskiego ratuszu, gdzie ustawiona jest Ławeczka z Kętrzyńskim, czyli jak nazwa wskazuje, przedstawiająca Wojciecha Kętrzyńskiego. Był to jeden z obrońców polskości na Mazurach za czasów istniejącego tutaj państwa niemieckiego.
Po części historycznej, przyszła pora na część świąteczną. Uczniowie odwiedzili Konsulat Świętego Mikołaja. Tutaj skorzystali z możliwości wydmuchania ze szkła własnej bombki i nauczyli się, jak pięknie ją ozdobić. Zobaczyli tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. Zabawa była przednia, a uśmiech nie schodził z dziecięcych twarzy.

Piotr Sowiński