Zadanie 4: Jestem Eko. Zbrataj się z naturą. Zwierzęta wokół nas.

Zwierzęta od zawsze były obok człowieka albo żyły razem z nim i z całą pewnością można powiedzieć, że są nierozerwalną częścią jego bytu. Zwierzęta są przyjaciółmi człowieka, ale mogą stanowić też jego pożywienie. Ale zawsze trzeba pamiętać, że: Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Domestykacja. Proces udomowienia zwierząt rozpoczął się ok 15 tysięcy lat temu, ale do dzisiaj udało się człowiekowi rzeczywiście udomowić tylko kilkanaście gatunków zwierząt. Pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka był pies, który  jest z człowiekiem od ok. 12 tysięcy lat. Do dziś mówi się, że pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka.

Ciekawostka

Czy wiesz dlaczego psy przed zaśnięciem kręcą się, chodzą w kółko lub udeptują swoje posłanie? Takie zachowanie to pozostałość z czasów, kiedy zwierzęta te żyły na wolności i spały pod gołym niebem pośród traw. Takim udeptywaniem i kręceniem przygotowywały swoje legowisko, wygodne miejsce do spania.

Większość zwierząt żyjących na naszej planecie pozostaje dzika i wolna. Zasiedlają lądy i środowiska wodne.

Podczas zajęć uczniowie dyskutowali na temat zwierząt w swoim otoczeniu.

Dowiedzieli się , czym jest domestykacja . Obejrzeli fragmenty filmu fabularnego “Alfa” dotyczące udomowienia zwierząt. Omawiali przykłady działań człowieka, które niszczą środowisko będące domem dla zwierząt.

Omówili zasady zachowania się względem dzikich zwierząt oraz proste sposoby  pomocy  zwierzątom.

W ramach zadania domowego  uczniowie pokazali, w jakich sposób pomagają zwierzętom.

Swoją pracę udokumentowali na zdjęciach.