04.06.2018 r. „Bliżej pieska” – projekt przedszkolaków

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek  jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – to pierwsze słowa polskiej ustawy o ochronie zwierząt, które towarzyszyły przedszkolakom podczas realizacji projektu pod hasłem „Bliżej pieska”.

Dzieci z oddziału przedszkolnego z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w działaniach dotyczących projektu "Bliżej pieska". Mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz uczyły się właściwego zachowania wobec nich.

Obejrzały filmy edukacyjne poruszające problematykę obrony przed atakiem psa oraz właściwego zachowania w przypadku spotkania nieznanego zwierzęcia. Wiedza dzieci zaczerpnięta z filmów została wsparta pogadanką policjantów, w której uczestniczyli również rodzice. Przedszkolaki świetnie bawiły się podczas oglądania muzycznych bajeczek połączonych z piosenkami o pieskach. Opracowaliśmy kodeks właściwego zachowania wobec psów, który został zapisany na plakacie wykonanym z kolorowanek dzieci. Pokolorowanym przez siebie pieskom przedszkolaki nadały imiona i zaproponowały prośby, które zwierzaki mogłyby skierować do ludzi. Dzieci wykonały piękne prace z kółek origami, przedstawiające sylwetki psów. Do realizacji projektu włączyli się rodzice dzieci, akceptując  i wspierając pomysł wyjazdu do schroniska dla psów "Podaj łapę" w Tatarach koło Nidzicy. Zawieźliśmy karmę i akcesoria potrzebne czworonożnym przyjaciołom. Wyjazd był dużym przeżyciem i stał się dla dzieci miłym wspomnieniem.

Za udział w projekcie oddział przedszkolny otrzymał certyfikat, a każde dziecko, na uroczystości zakończenia roku szkolnego dostanie dyplom potwierdzający, że przedszkolaki są przyjaciółmi zwierząt.

Koordynator projektu – wychowawca

Ewa Szymańska