lefttop.jpgleftmiddle.jpg

Poinformuj znajomych o istnieniu strony, przez kliknięcie w link poleć nas.

rightmiddle.jpg

Wtorek, 2018-08-14
Imieniny:
Alfreda, Maksymiliana
leftbottom.jpg
Jesteś tu: » Strona startowa » Język Mniejszości Narodowej

Język Mniejszości Narodowej

W naszej szkole już od dawna nauczany jest język niemiecki jako język mniejszości narodowej. Jest to związane z przynależnością historyczną tych ziem do Niemiec. Wielu mieszkańców naszej gminy ma bliskich i dalekich krewnych mieszkających już długo w kraju naszych sąsiadów. Nasza grupa chce nawiązać kontakt z młodzieżą niemiecką poprzez znalezienie szkoły partnerskiej.

Nasze zajęcia

Na naszych zajęciach:

• uczymy się języka niemieckiego,
  • poznajemy kulturę i zwyczaje Niemiec,
  • śpiewamy piosenki i oglądamy bajki i filmy dla dzieci i młodzieży,
  • tworzymy materiał na klasową gazetkę ścienną,
  • realizujemy PROJEKTY językowe poprzez pracę w małych grupach,
  • przygotowujemy się do konkursów wokalnych,
  • realizujemy projekty, zadania na platformach internetowych,
  • nawiązujemy kontakty z uczniami z Niemiec poprzez portale korespondencyjne.

W ramach naszych zajęć realizowaliśmy roczny projekt organizowany przez Goethe instytut w Warszawie pt. „Deutsch hat Klasse” Polegał on na realizacji zajęć w różnych ustawieniach ławek i przy różnym wystroju klasy. Były wprowadzane również różne rodzaje form pracy: praca w parach, w grupach, w kole. Zajęcia cieszyły się wśród uczniów popularnością i były dla nich atrakcyjne. Uczniowie po każdym z nich wyrażali swoją opinię. Pozwalało mi to na modyfikację wprowadzonych form pracy. Uczniowie wykonywali gazetki, grali w gry językowe. Etapem końcowym było wykonanie w trójkach plakaty pt: Klasa moich marzeń. Uczniowie dostali nagrody rzeczowe i dyplom za udział w projekcie.

Ostatnim naszym działaniem jest przygotowanie się do konkursu pt. „Kultura Niemiec” który skierowany jest do uczniów szkół uczących języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Odbędzie się on w grudniu w naszej szkole. Przedmiotem konkursu jest wykonanie albumu dotyczącego literatury, muzyki i zwyczajów Niemiec oraz prezentacji PPT na temat zwyczajów określonego kraju związkowego Niemiec. W prace zaangażowani są uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej.

Franciszek Niemiro